BIP Biuletyn Informacji Pubilcznej  
|  

Witamy w serwisie oferującym najłatwiejszy w obsłudzie Biuletyn Informacji Publicznej.

Zapraszamy do sprawdzenia naszego systemu zarządzania stronami BIP! Wystarczy skontaktować się z nami pod adresem bip@i-bip.pl, a my przygotujemy dla Państwa wersje demonstracyjną.


Szybki Kontakt:

Pomoc Techniczna:
pomoc@i-bip.pl

Dział Sprzedaży:
handel@i-bip.pl

Biuro:
bip@i-bip.pl

tel. +48 22 389 69 69
tel. +48 606 26 13 50


Wildcard SSL Certificates
|

Trwa dyskusja nad nowelizacją przepisów o informacji publicznej

Przepis ograniczający prawo do informacji publicznej jest niejasny, zbyt szeroki i wprowadzony mimo braku realnej potrzeby – uważają prawnicy, zajmujący się tą problematyką. Rząd wskazuje, że ostatnie zmiany są w interesie państwa i obywateli.

Nowelizacja ustawy o dostępie do informacji publicznej została uchwalona w ubiegłym tygodniu. Według przyjętej przez Sejm na ostatnim etapie prac legislacyjnych poprawki Senatu możliwe będzie ograniczenie prawa do informacji ze względu na “ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa”. Zmiana ta spowodowała protesty organizacji pozarządowych, m.in. Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Apelują one do prezydenta Bronisława Komorowskiego o zawetowanie tych zmian lub skierowanie ich do Trybunału Konstytucyjnego. O weto apeluje też opozycja.

Według wprowadzonej poprawki dostęp do informacji publicznej podlegałby ograniczeniu, gdyby udostępnienie informacji miało osłabić “zdolność negocjacyjną Skarbu Państwa w procesie gospodarowania jego mieniem albo zdolność negocjacyjną RP w procesie zawierania umowy międzynarodowej” lub “utrudniłoby w sposób istotny ochronę interesów majątkowych RP w postępowaniu przed sądem, trybunałem lub innym organem orzekającym”.

Prezydent zapowiedział we wtorek, że rozważa podpisanie noweli ustawy o dostępie do informacji publicznej, a następnie skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego w ramach tzw. kontroli następczej. Jak tłumaczył w rozmowie z PAP, ma zastrzeżenia co do trybu prac nad ustawą. Ocenił, że “Senat nie powinien występować w roli inicjatora zmiany na tym etapie prac legislacyjnych”.

Komorowski wskazał jednocześnie, że celem nowelizacji było wprowadzenie do polskiego prawa unijnej dyrektywy o ponownym wykorzystaniu informacji publicznej. Dlatego – jak zaznaczył – jeśli nie zastosujemy się do tej dyrektywy, to Polsce będzie groził proces i wyrok skazujący na zapłacenie bardzo poważnej kary finansowej. Termin implementacji dyrektywy UE minął w lutym 2005 r.

Adam Bodnar z Fundacji Helsińskiej powiedział PAP, że wątpliwości odnośnie ustawy nie dotyczą jedynie trybu wprowadzenia dyskusyjnej poprawki. Według niego, przede wszystkim przepis ten jest nieprecyzyjny i trudny w interpretacji, nie było także potrzeby jego wprowadzenia. “Rząd nie wskazał przykładów, żeby z powodu obecnych przepisów interes gospodarczy państwa był kiedykolwiek zagrożony” – zaznaczył. Dodał, że zaskarżenie ustawy przez prezydenta do TK w ramach kontroli następczej nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż przepisy będą obowiązywać do czasu rozpoznania sprawy przez Trybunał.

Czytaj więcej na stronach Gazety Prawnej – http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/549433,trwa_dyskusja_nad_nowelizacja_przepisow_o_informacji_publicznej.html
 
|  
i-bip.pl © 2005-2011. Wszelkie prawa zastrzeżone - EM STUDIO   |   Katalog Stron SEO

Valid XHTML 1.0 Transitional